O kostelu svaté Anny
Přestože jsme si na tomto místě připomněli časy husitů, kostel zde v této době ještě nestál. První zmínky o dřevěné kapličce na tomto místě totiž pochází až z roku 1507.
Stará pověst vypráví, jak místní sedlák zvaný Křečka (v jiných zdrojích též jako Křeček či Křenka) vyoral v místě dnešního kostela dřevěnou sošku svaté Anny z tmavého dřeva o délce asi půl lokte. Poté, co si ji odnesl domů a zamkl do truhly, vyoral ji na stejném místě i následující den. Když se zázračné objevení sošky zopakovalo ještě třetí den, vyložili si místní občané tuto událost jako zázrak a na jeho památku zbudovali výše zmíněnou kapli.
Samotný kamenný kostel se začal budovat až v roce 1511, pravděpodobně na podnět tehdejších majitelů horšovskotýnského panství - Jiřího a Volfa z Ronšperka. Dokončený kostel byl vysvěcen roku 1516.
V druhé polovině 18. století prošla stavba barokními úpravami. Byla vybudována sakristie a barokní klenba.
V následujícím století (konkrétně v letech 1835-1842) byla pod kostelem vybudována trojlodní hrobka rodu Trauttmansdorffů, se samostatným vstupem v západním svahu.
Na návrší poblíž kostela se dodnes dochovaly pouze dvě stavby. Tou starší je Boží hrob, zbudovaný roku 1696 na náklady Anny Marie Trauttmansdorffové, rozené z Lichtensteinu. Dále poblíž kostela stojí empírová pohřební kaple Jana Norberta Trauttmansdorffa z roku 1835. Na sever a na jih od kostela jsou k vidění ruiny někdejších hospodářských budov.
Po druhé světové válce byl kostel opakovaně vykrádán a poškozován vandaly, do roku 1970 tak zmizela či byla zničena většina původního vybavení. V současné době je arál ve správě horšovskotýnského zámku, bohužel i přes rekonstrukci střechy kostela a průčelí hrobky celý areál kvůli nedostatku zájmu a financí nadále chátrá.
Nenechte si ujít novinky ze svaté Anny, sledujte Samotáře na Facebooku!