O úpravách okolí kostela

Před první bitvou

Neúprosný čas a zahálející (v některých případech i škodící) lidská ruka udělali v minulých letech z kostela a jeho okolí ne zrovna příjemné místo. Všemožní návštěvníci v okolí zanechávali odpadky či dokonce poškozovali budovy. Taktéž po stavebních firmách provádějících opravy v nedávných letech - terasa (2007-2008) a střecha (2010-2012) - zde zůstala suť a zbytky stavebního materiálu. Hustému porostu před hrobkou pak kraloval dlouhý drátěný plot.

planek_web
Pro lepší orientaci v textu přikládáme plánek okolí kostela. Většina článku se týká prostoru (1).

Abychom zde mohli pořádat nějakou větší akci, bylo potřeba vykonat spoustu práce. Ty s požehnáním kastelána horšovskotýnského zámku započaly během suché zimy roku 2013. Jako první přišel na řadu zmiňovaný plot táhnoucí se podél celého průčelí hrobky a dále podél jižní příjezdové cesty. Samotné pletivo nepředstavovalo žádný problém, tím se staly až pneumatiky vylité betonem, které držely sloupky plotu. Těchto přibližně třiceti mrch jsme se zbavovali průběžně v průběhu nadcházejícího roku.

pletivo_odpadky
Pletivo podél jižní příjezdové cesty (zima 2013)

Dalším velkým problémem byly hory odpadků různého původu.  Samozřejmě jeden úklid nestačil, místní pravidelní "návštěvníci", ač viděli, že se tu někdo snaží uklízet, odpadky neustále odhazovali.

Jako další přišlo na řadu vysekání prostoru před hrobkou, tedy budoucího dolního tábořiště a bojiště. Práce to nebyla nikterak příjemná, na následující fotce můžete nalevo za modříny vidět mladé akáty, zbytek jsou pak vesměs trnkové keře. Samozřejmě bylo třeba pracovat rychle, aby se vše stihlo během období vegetačního klidu. Následující fotografie chronologicky ukazují průběh prací od zimy 2013 do října 2014.

Původní stav prostoru před hrobkou (zima 2013)
IMAG0006
Po posekání trávy, akátů a zadních křovisek trnky (leden 2014)
DSC_0004
Po letní pauze (září 2014)
050
Po vysekání zbylých trnek (říjen 2014)

Na počátku roku 2015 jsme již na dolním prostranství pouze vykopali kořínky a přesunuli ohniště. Souběžně s dokončováním těchto prací jsme začali vysekávat i horní prostor jižně od kostela.

DSC_0493
Vysekávání kořenů a založení nového ohniště (březen 2015)

K radosti všech se také podařilo zlikvidovat poslední pneumatiku - dřina zahrnující páčidlo, palici a flexu byla dokonána. Vymlácený beton byl použit na zpevnění svahu na severním okraji tábořiště. Dále se na počátku května podařilo za přispění techniky využít hromadu písku a suti u stromu poblíž kostela na vyrovnání terénu kolem septiku.

DSC_0165
Vedoucí skupiny Pavel Svojanovský likviduje jednu z pneumatik (listopad 2014)
img12
Budoucí dolní tábořiště po dokončení prací (duben 2015)

Poslední výzvou bylo zpřístupnění velké Trauttmansdorffské hrobky, s čímž souviselo i odklizení pomocných konstrukcí po betonování terasy v její přední části. Zadní část hrobky byla také uklizena, většinou se jednalo pouze o prach (hodně prachu) a rozpadlé textilní dekorace. Také mříž oddělejucí oba prostory byla opatřena novým řetězem a zámkem. Přední část hrobky posloužila jako technické zázemí pro organizaci bitvy.

Interiér velké hrobky s bedněním po rekonstrukci terasy (květen 2015)
Interiér velké hrobky s bedněním po rekonstrukci terasy (květen 2015)

Během týdne před bitvou, kdy už jsme byli na místě praticky denně, vzniklo ještě zábradlí u obou srázů vedle hrobky, které diváci během sledování bitvy zajisté ocenili.

Veškeré naše úsilí nakonec přineslo kýžené ovoce a krom pochval za povedený první ročník se nám dostalo i stejně hřejivého uznání místních za zvelebení tohoto místa. S chutí jsme se tedy vrhli do další práce. Pokračovat na druhou část.

 

Nenechte si ujít novinky ze svaté Anny, sledujte Samotáře na Facebooku!

fb_icon  SHŠ Samotáři